Giriş Yap

Şifremi Unuttum

Süt Toplama Hizmeti

Süt Toplama Hizmeti

Süt Toplama

Emek ve üretimin ulusal değer ve kimlik kazanması için 2008 yılında soğutmalı tanklar ile süt toplama organizasyonunu da üstlenmiş bulunmaktayız. Damızlık birliği süt toplama merkezleri ve süt toplama tanklarının bulunduğu bölgelerde soykütüğü olan işletmelerinin sütünü almakta ve ulusal firmalara karşı birlikteliğin avantajlarından üreticilere yararlandırmaktadır.

Soğuk Süt Zinciri

 Sütün hayvanın memesinden üretime başladığı andan itibaren muhafazası, işlenmesi, olgunlaşması ve tüketimine kadar geçen sürede bakterilerle iç içe bulunmaktadır. Hijyen koşularının uygun olmadığı ortamlarda üretildiği takdirde ve yeterli soğutmada işlemi yapılmadığı andan itibaren sütün ekşimesine yol açan bakterilerin gelişmesine ortam hazırlamaktadır. Bu nedenle sütün bozulmasını ve sütte bulunan bakterilerin çoğalmasını önlemek için sağımdan hemen sonra sütün süzülüp 5ºC' nin altına soğutma işleminin yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde, bir bakterinin 10 saatte 1.100.000 taneye kadar çoğalma riski ile karşı karşıya kalmakta ve hastalık yapan bakterilerin sayıları artarak çiğ süt kalitesini düşürmektedir.

Sütün sağlığa uygun koşullarda elde edilip tüketiciye ulaşana kadar bakteri oluşumunu engellemek için soğuk süt zinciri oluşturması önem arz etmektedir. Soğuk süt zinciri sayesinde süt sağıldığı andan itibaren kontrol altına alınabilmekte, ayrıca alınan numuneler üzerinde yapılan analizlerle sütün kalitesi ve insan sağlığı açısından risk oluşturabilecek içerikler denetlenebilmektedir.