Giriş Yap

Şifremi Unuttum

Suni Tohumlama Hizmeti

Suni Tohumlama Hizmeti

Birliğimiz, bünyesinde görev yapan veteriner hekim ve suni tohumlama teknisyenleri vasıtasıyla suni tohumlama faaliyetlerini yürütmektedir.

“Birlik’le el ele, hayvancılıkta daha ileriye”

Kızgınlığı belirlemek için sürü içerisindeki hayvanların sık sık gözlemlenerek kontrol altına alınması kızgınlığın daha kolay tespit edilmesini sağlar. Kızgınlığın gözlenmesi açısından en ideal zaman, işletmede işlerin en az olduğu ve sürünün en sakin ve bir arada olduğu zamandır. İnekler genelde gece sabaha doğru kızgınlıklarını belli etmeye başlar. Kızgınlığın en güvenilir ve açık belirtisi olan diğer ineklerin üzerine sıçrama veya kendi üzerine sıçrayan ineklere izin verme davranışı çoğunlukla akşam saat 18.00 ile sabah saat 6.00 arasında gerçekleşir. Bu nedenle kızgınlık gözlemi gün içinde 3 defa ve ilk gözlem mutlaka sabah saat 8.00 den önce yapılması gerekir.
Sabah saatlerinde kızgın olduğu saptanan ineklerin öğleden sonra akşama doğru; akşam kızgın olduğu belirlenen ineklerin ise ertesi gün sabah tohumlanması doğru ve en pratik çözüm yoludur. Tohumlama için en uygun zaman ,kızgınlık başlangıcından sonraki 12-18 saatler arasıdır. Kızgınlık başlangıcı tespitinde esas olan ise hayvanın durma refleksi göstermesidir. Diğer bir ifadeyle; diğer hayvanların üzerine atlamasına izin vermesidir.

İyi bir süt verimi yanında ,güçlü bir arka ve ön meme bağlantısı,sağlam bir vücut ve ayak-bacak yapısı ,İneğin uzun yıllar verim vermesi açısından istenen özelliklerdir. Yerli boğa sperması üretilmesi amacıyla DSYB ve Bakanlık işbirliğiyle Döl Kontrolü Projesinin uygulandığını da haber vermek isteriz.(GENTÜRK) İnek ve düvelerinize aynı ırk boğa sperması ile suni tohumlama yaptırınız. Düvelerde, yaş olarak en az 14 aylık olmasına dikkat ediniz. İneklerinize suni tohumlama yaptırdıktan sonra veteriner hekimden suni tohumlama belgesi ve payeti isteyiniz. Yanlış bilgi var mı, inceleyiniz ve bu belgeyi saklayınız.

 Birlik bürolarımızdan DÖL VERİM RAPORU alarak inceleyiniz, Bu rapor işletmenizin döl verimi başarısını ortaya koyan, yerine göre almanız gereken tedbirleri hatırlatan, böylece işletme karlılığı için yararlı bilgiler içerir. Bu raporda işletmenizde yapılan suni tohumlamaların kayda geçip geçmediğine de bakınız.